KVITEČKOVO Torba menšia

Bardejovská pozitívna tlač 16./ 17. storočie

Reprodukcia antipendia zo zbierok Šarišského múzea v Bardejove

Originál tohto renesančného rastlinného motívu sa nachádza na oltárnom obruse z prelomu 16. a 17. storočia .
Aktuálne je prezentovaný v expozícii textilu v historickej radnici.

 

Rozmer torby:  38 x 40 cm
Dlhé rúčky: 70 cm

 

21 €
Skladom Skladom Skladom Zvoľte variant

Vzor je výsledkom procesu bielenia plátna, jeho mangľovania a potlače ornamentu vyrezaného do drevenej formy. Obrus vznikol technikou pozitívnej tlače.

Rozvinutá stredoveká textilná výroba v Bardejove nachádzala svoje predlohy v práci renesančných rezbárov, maliarov, či iných umelcov podieľajúcich sa na výzdobe budov v meste.

Stredoveký umelec citlivo zakomponoval na prikrývku oltára pestrú zmes kvetov, ich výber však nebol náhodný. Nájdete tu dvanásť druhov kvetín, ktoré v stredovekej náboženskej i v ľudovej symbolike mali význam znaku. Vo výtvarnej štylizácii tu môžeme nájsť kvety, ktoré predstavujú cnosti Panny Márie - jahoda – pokoru, fialka-nevinnosť, sedmokráska- skromnosť. Klinček a ruža to sú symboly jej vône. Nezábudka- symbolizuje skutočnú a nikdy nehynúcu lásku. Tulipán je symbolom večného života a ľalia čistoty. Bordúru obrusu tvorí opakovaný motív listu akantu, ktorý je symbolom života, životnej sily , večnosti. Píniová šiška zase múdrosti. Aj samotné číslo dvanásť nie je tiež náhodné, symbolizuje celok, plnosť, dokonalosť.

 

Idea a spracovanie: Lucia Guthová

Grafika: Jakub Lenárt

Tlač: Takoy, Bardejov

Texty: Martin Mešša

Foto: Ferdinand Hažlinský

Potlač látky: Takoy

Kód Kód: 849/MOD 849/ZEL 849/CER Zvoľte variant
Kategória: KABELKY A TAŠKY
Späť do obchodu